Co je sublimační tisk?

Co je sublimační tisk?
Jan Krupa - 22. 10. 2015 , sekce: Sublimační tisk

Sublimační tisk se řadí mezi přenosové technologie a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálních jevů. Pojďme se podívat na to, jak funguje a jak vybírat vhodné materiály pro potisk.

Sublimační tisk se řadí mezi přenosové technologie a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálních jevů. První jev je schopnost speciálního sublimačního inkoustu, který se nanáší na přenosový papír, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné. Druhý jev je spojen s vlastností polymerů v sublimační vrstvě, kde díky zahřátí materiálu dojde k uvolnění jejich struktury a k otevření mikro-pórů.
Vše funguje tak, že se zvolený motiv při transferu v termolisu přenese ze speciálního dvouvrstvého papíru (například sublimační papír Z88) na materiál tak, že se pigment rozptýlený v plynu dostane mikro-póry do struktury materiálu a po ochlazení je fixován uvnitř hmoty. Při teplotě cca 170 stupňů Celsia dochází k samotné sublimaci, tedy zabarvení sublimačních vláken materiálu. Sublimační tisk dosahuje výrazných a stálých barev při relativně nízkých nákladech. 
 

Jaké materiály můžeme použít?

Nejvhodnějším materiálem pro aplikaci této technologie je 100% polyester, nebo směs bavlny a polyesteru a jeho výrobky. Polyester pro účely sublimačního tisku vyniká přímo ideálními vlastnostmi. Je pevný, mechanicky i chemicky odolný a lze jej využívat k výrobě různých typů materiálů. V našem e-shopu si můžete vybírat různá trika, tílka, polštáře a spoustu jiných textilií k potisku. Typickým produktem sublimační technologie jsou sportovní dresy.
Další kategorií k aplikaci sublimačního tisku je keramika, sklo, puzzle, podložky pod myš a různé materiály, které obsahují speciální sublimační vrstvu. To vše najdete na našem e-shopu. Typickým produktem jsou různé reklamní předměty či dárkové předměty.

Jak tiskneme speciální sublimační inkoust?

Pro velkoformátový sublimační tisk se používají speciální tiskárny a tiskové plotry. Na našem e-shopu najdete běžně dostupné tiskárny formátu A3 a A4. Naše firma se zabývá prodejem tiskáren Epson,Ricoh a Sawgrass které jsou přizpůsobeny pro tisk speciálním sublimačním inkoustem. Tiskárny jsou osazeny napájením inkoustu se zásobníky pro pohodlné doplňování speciálního sublimačního inkoustu, nebo originálnímí sublimačními inkousty od firmy Sawgrass.
 

Proč nejsou sublimační materiály barevné?

V sublimaci se nepoužívá inkoust bílé barvy, takže bílá je vždycky dána bělostí předmětu, tedy hrnku, trička a podobných materiálů. Pro srovnání je potřeba si k hrnku nebo tričku přiložit list bílého křídového papíru a uvidíte, jak bílý je papír a jak bílé jsou předměty k potisku, je to úplně jiný druh bílé. Protože v sublimaci není bílá barva, tak metoda spočívá v tom, že inkoust se z pevného skupenství mění v plyn a zbarvuje bílou strukturu předmětu.

Výhody sublimačního přenosového tisku:

 • neznatelný tisk na omak,
 • extrémní odolnost vůči otěru a chemickým látkám,
 • nízká hmotnost a vysoká pevnost používaných médií,
 • výrobky lze prát i chemicky čistit.

Nevýhody sublimačního přenosového tisku:

 • Sublimace nezaručuje 100% identickou barevnost z originálních tiskových dat. Dochází k mírné odchylce barevnosti jako u digitálního tisku. 100% barevnost zaručuje pouze jiná technologie: vypalovací obtisk sítotiskem.
 • Sublimaci nemůžete použít na tkaniny z přírodních vláken (bavlna, len, apod.), ty totiž nemají mikro-póry, které zachytí speciální sublimační inkoust.
 • Monitor umí zobrazit některé barvy, které tiskárny neumí vytisknout. Tiskárny mají problém reprodukovat jasné a zářivé barvy jako jsou fosoforové barvy, oranžová, jedovatě zelená svítivě modrá, fialová a podobné. I když toto barvy na monitoru vidíte, po vytiknutí jsou zcela jiné. To je fakt daný fyzikálními procesy tisku.

Věříme, že vám náš článek přiblížil, co je sublimační tisk a jak se v praxi využívá. Pokud jste se pro tuto technologii rozhodli, můžete využít naší nabídky sublimačních tiskáren značek Epson, Sawgrass, a Ricoh.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Komentáře

97 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Skvělá komunikace a rychlost
Ověřený zákazník, 29. 09. 2021

S Reklamními technologiemi jsme nikdy neměli problém. Vždy byli maximálně vstřícní, ochotní, rychlí. Občas jsme pobavení v jakých krabičkách nám zboží dorazí :) Například naposled jsem se kolegy musela zeptat, proč si objednal boty, dokud jsme krabici neotevřeli a nedošlo nám, že je to naše objednávka z Reklamních technologií :D Samozřejmě je nám jedno, zda zboží dorazí v krabici od bot, nebo v něčem jiném, hlavní je, že dorazí :) Občas když není něco zrovna na skladě a dorazí to po částech, tak si říkáme, že bychom měli napsat, aby to když tak poslali třeba až si budeme zase něco objednávat, aby se kupříkladu nepřevážel zbytečně jeden kus oblečení. Každopádně tento obchod můžeme jen doporučit :)

Ověřený zákazník, 26. 09. 2021

Vždy dodane, bezpečné zabalené. Som veľmi spokojná.

Ověřený zákazník, 22. 09. 2021

Výhody e-shopu:

 • Ochota, vstřícnost
 • Bleskové dodání
Ověřený zákazník, 22. 09. 2021

Proč nakupovat u nás

 • Nabízíme vám široký sortiment vyzkoušených produktů
 • Specializujeme se na reklamní agentury
 • Rozumíme problémům v tomto oboru
 • Všechny stroje máme opravdu skladem
 • Při potížích poskytujeme odbornou podporu
 • Postaráme se o servis i náhradní díly
 • Máme spoustu spotřebního materiálu za super ceny

Další informace

Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0