Slovníček pojmů - tiskárny

CMY - barevný režim pracující s azurovou (Cyan), purpurovovu (Magenta) a žlutou (Yellow) barevnou složkou, Tento režim se používá v tříbarevném tiskovém procesu.

CMYK - barevný režim pracující s azurovou (Cyan), purpurovovu (Magenta), žlutou (Yellow) a černou (blacK) barevnou složkou. Tisk v režimu CMYK poskytuje dokonale černou barvu a bohatou škálu barevných tonů. V barevném režimu CMYK jsou hodnoty barev vyjadřovány v procentech. Hodnota 100 % tedy znamená, že je daný inkoust nanášen v plné sytosti.

Čip - elektronické zařízení na tiskových kazetách, které zprostředkovává kontakt s tiskárnou.

DPI (Dots Per Inch) - hodnoty udávající rozlišení tiskárny v bodech na palech. Běžné stolní laserové tiskárny tisknou s rozlišením 600 DPI. Tiskárny s vyšší hodnotou DPI poskytují hladší a čistší výstup. Pojem DPI se také používá k určování rozlišení skenerů a rastrových obrázků. 

Duplexní tisk: oboustranný tisk, kdy tiskárna tiskne na obě strany papíru.

Wi-Fi u tiskáren - bezdrátové napojení tiskárny k počítači.

Gramáž papíru - udává tíhu listu o velikosti 1 m². Čím vyšší hodnota gramáže, tím je papír silnější. Běžný kancelářský papír má gramáž kolem 80g/m².

Kompatibilní tisková kazeta (toner) - kazeta od jiného výrobce než výrobce tiskárny. Kvalita tisku se od originální kazety liší.

Laserová tiskárna - používá laserový paprsek k vytvoření obrazu na optickém válci. Toner (prášek) se poté přenese na papír a fixuje teplem. Laserové tiskárny jsou rychlé a vhodné pro tisk textu.

Optický válec - má na starost přenos barvy na papír. Nejdříve laserový paprsek vykreslí do optického válce body tisku. Válec se pak otáčí v toneru a za pomocí kladného náboje k sobě přitahuje tonerový prášek podle vykreslených míst. Pomocí opačného náboje pak přenese přášek na papír a tisk je hotov. Optický válec ovlivňuje kvalitu a spolehlivost tisku.

Originální tisková kazeta - kazeta vyrobená stejným výrobcem jako tiskárna. Zaručuje kvalitní tisk.

Přenosová jednotka - podílí se na přenosu barev nebo toneru na papír. Jejím úkolem je přenést obraz z tiskového válce na papír. Např. u laserových tiskáren se přenosová jednotka stará o přenos toneru na papír, což je klíčový krok v tiskovém procesu. Přenosová jednotka může být stabilní součástí tiskového modulu nebo samostatně vyměnitelným komponentem. Je důležité, aby byla správně nastavena a udržována, aby byl tisk kvalitní a spolehlivý.

RGB - barevný režim, v němž jsou všechny barvy vytvářeny kombinací tří barev světla, červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue), v různých intenzitách. Těmto barevným kanálům jsou přiřazeny hodnoty v rozsahu od 0 do 255. Systém RGB používají k vytváření nebo detekování barev monitory, skenery i lidské oko.

Sublimační toner - při sublimačním tisku se používá speciální toner, který se přenáší na materiál (trička, hrnky, tašky, atd.) pomocí tepla. Prášek se při sublimaci mění z pevného skupenství na plynné, což umožňuje výrazný a trvalý tisk na různé povrchy.

Tisková hlava - je zařízení v tiskárně, které pohybuje inkoustem (tonerem) vodorovně a umisťuje ho na papír. 

Tisková kazeta (cartridge) - výměnná část tiskárny obsahující inkoust. U inkoustových tiskáren je to cartridge, u laserových se označuje jako toner. 

Toner - tisková kazeta používaná v laserových tiskárnách. Obsahuje černý prášek, který se přenáší na optický válec pomocí elektrického pole a laserového paprsku a tím vzniká tisk na papír. Barevné tiskárny navíc používají azurový, purpurový a žlutý toner. Případně se černý toner může u určitých tiskáren vyměnit za bílý.

Hodnocení obchodu
4.8 807 hodnocení
Doporučuje
vse tak jak ma byt
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
  • Jako vždy OK.
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
  • dobré
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
  • široký sortiment
  • dobře popsané produkty
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
  • rychlost dodání objednaného, kvalitní materiál, přehlednost nabízeného zboží
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
Rychlost, komunikace. Pro mě nejdůležitějsí, že pomůžou se začátky a poradí.
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
Celková spokojenost
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
  • rychlost dodání
  • kvalitní servis v řešení problémů
Ověřený zákazník heureka.cz
Doporučuje
Produkt, který jsme měli objednaný nebyl skladem. Byl nabídnut jiný za stejnou cenu. Delší doba dodání, ale počítali jsme s tím. Za mě spokojenost.
Ověřený zákazník heureka.cz