Co je sublimační tisk?

Co je sublimační tisk?
Jan Krupa - 22. 10. 2015 , sekce: Sublimační tisk

Sublimační tisk se řadí mezi přenosové technologie a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálních jevů. Pojďme se podívat na to, jak funguje a jak vybírat vhodné materiály pro potisk.

Sublimační tisk se řadí mezi přenosové technologie a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálních jevů. První jev je schopnost speciálního sublimačního inkoustu,  který se nanáší na přenosový papír, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné. Druhý jev je spojen s vlastností polymerů v sublimační vrstvě, kde díky zahřátí materiálu dojde k uvolnění jejich struktury a k otevření mikropórů. 
 
Více informací o sublimačních inkoustech zde.
Sublimační inkoust FotoRiteGelový inkoust Sawgrass        
Vše funguje tak, že se zvolený motiv při transferu v termolisu přenese ze speciálního dvouvrstvého sublimačního papíru na materiál tak, že se pigment rozptýlený v plynu dostane mikropóry do struktury materiálu a po ochlazení je fixován uvnitř hmoty. Při teplotě cca 170 stupňů Celsia dochází k samotné sublimaci, tedy zabarvení sublimačních vláken materiálu. Sublimační tisk dosahuje výrazných a stálých barev při relativně nízkých nákladech. 
 
Více o sublimačních papírech zde.
 

Jaké materiály můžeme použít?

Nejvhodnějším materiálem pro aplikaci této technologie je 100% polyester, nebo směs bavlny a polyesteru a jeho výrobky. Polyester pro účely sublimačního tisku vyniká přímo ideálními vlastnostmi. Je pevný, mechanicky i chemicky odolný a lze jej využívat k výrobě různých typů materiálů. V našem e-shopu si můžete vybírat různá trika, tílka, polštáře a spoustu jiných textilií k potisku. Typickým produktem sublimační technologie jsou sportovní dresy.
 
Další kategorií k aplikaci sublimačního tisku je keramika, sklo, puzzle, podložky pod myš a různé materiály, které obsahují speciální sublimační vrstvu. Typickým produktem jsou různé reklamní předměty či dárkové předměty.
 
Pojďte si vybrat materiál na potisk.
 

Jak tiskneneme speciální sublimační inkoust?

Pro velkoformátový sublimační tisk se používají speciální tiskárny a tiskové plotry. Na našem e-shopu najdete běžně dostupné tiskárny formátu A3 a A4. Naše firma se zabývá prodejem tiskáren Epson, Ricoh a Sawgrass které jsou přizpůsobeny pro tisk speciálním sublimačním inkoustem. Tiskárny jsou osazeny napájením inkoustu se zásobníky pro pohodlné doplňování speciálního sublimačního inkoustu, nebo originálnímí sublimačními inkousty od firmy Sawgrass.
 
Více informací o sublimačních tiskárnách zde.
                  
 

Proč nejsou sublimační materiály barevné?

V sublimaci se nepoužívá inkoust bílé barvy, takže bílá je vždycky dána bělostí předmětu, tedy hrnku, trička a podobných materiálů. Pro srovnání je potřeba si k hrnku nebo tričku přiložit list bílého křídového papíru a uvidíte, jak bílý je papír a jak bílé jsou předměty k potisku, je to úplně jiný druh bílé. Protože v sublimaci není bílá barva, tak metoda spočívá v tom, že inkoust se z pevného skupenství mění v plyn a zbarvuje bílou strukturu předmětu.

Výhody sublimačního přenosového tisku:

 • neznatelný tisk na omak,
 • extrémní odolnost vůči otěru a chemickým látkám,
 • nízká hmotnost a vysoká pevnost používaných médií,
 • výrobky lze prát i chemicky čistit.

Nevýhody sublimačního přenosového tisku:

 • Sublimace nezaručuje 100% identickou barevnost z originálních tiskových dat. Dochází k mírné odchylce barevnosti jako u digitálního tisku. 100% barevnost zaručuje pouze jiná technologie: vypalovací obtisk sítotiskem.
 • Sublimaci nemůžete použít na tkaniny z přírodních vláken (bavlna, len, apod.), ty totiž nemají mikro-póry, které zachytí speciální sublimační inkoust.
 • Monitor umí zobrazit některé barvy, které tiskárny neumí vytisknout. Tiskárny mají problém reprodukovat jasné a zářivé barvy jako jsou fosforové barvy, oranžová, jedovatě zelená svítivě modrá, fialová a podobné. I když toto barvy na monitoru vidíte, po vytisknutí jsou zcela jiné. To je fakt daný fyzikálními procesy tisku.

Věříme, že vám náš článek přiblížil, co je sublimační tisk, a jak se v praxi využívá. Pokud jste se pro tuto technologii rozhodli, můžete využít naší nabídky startovacích sad, které obsahují vše, co do začátku k vašemu tvoření potřebujete.

Pokud máte nějaké další otázky, případně je vám něco z článku nejasné, neváhejte a zavolejte nám. Rádi vám vše vysvětlíme, případně předvedeme, zaškolíme.

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Komentáře

100 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Skvělá komunikace a rychlé dodání.
Ověřený zákazník, před 5 dny

Opakovaně výborná zkušenost s obchodem.

Ověřený zákazník, 02. 12. 2023

Z tohoto obchodu objednáváme jako škola pravidelně - materiál na placky (piny). Vždy velká spokojenost, zboží dorazí často už do druhého dne. Tentokrát mi dokonce na poslední chvíli byli ochotni ještě pozměnit objednávku, komunikace také výborná i přes dovolené a nemoci. Doporučuji.

Ověřený zákazník, 01. 12. 2023

Za mě naprostá spokojenost,zboží vždy druhý den doma.

Ověřený zákazník, 01. 12. 2023

Proč nakupovat u nás

 • Nabízíme vám široký sortiment vyzkoušených produktů
 • Specializujeme se na reklamní agentury
 • Rozumíme problémům v tomto oboru
 • Všechny stroje máme opravdu skladem
 • Při potížích poskytujeme odbornou podporu
 • Postaráme se o servis i náhradní díly
 • Máme spoustu spotřebního materiálu za super ceny

Další informace

Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0