Barevný model - jak to funguje

Barevný model - jak to funguje
Jan Krupa - 21. 10. 2015 , sekce: Sublimační tisk

Barevný model RGB popisuje základní barvy a způsob míchání těchto základních barev v barvu výslednou. Tyto barvy zobrazují Vaše monitory, projektory, scannery, fotoaparáty. Pojďme se podívat na rozdíly mezi RGB a CMYK. Ujasníme si také, proč mohou uživatelé sublimační technologie v souvislosti s barevným modelem narazit na neuspokojivé výsledky.

Barevný model RGB popisuje základní barvy a způsob míchání těchto základních barev v barvu výslednou. Tyto barvy zobrazují Vaše monitory, projektory, scannery, fotoaparáty.
 
Barevný prostor je předem definovaná množina barev, kterou je schopno určité zařízení snímat, zobrazit nebo reprodukovat. Barevný prostor je ve většině případů založen na barevném modelu, ale na rozdíl od barevného modelu má barevný prostor standardizované odstíny základních barev.
 

Za zkratkou RGB se skrývá označení tří základních barev, R - Red (červená), G - Green (zelená) a B - Blue (modrá). Způsob užití základních tří složek, tedy červené, zelené a modré vychází z tzv. aditivního míchání barev. V případě modelu RGB nejde o míchání fyzických barev (jako např. tiskových), ale o míchání tří světel. Sloučením červeného, zeleného a modrého světla (každé v možné intenzitě 0 až 255) dojde k sečtení barev, proto se jedná o tzv. aditivní model. Sloučením všech tří barev v plné intenzitě (255,255,255) vzniká barva bílá, nulové hodnoty (0,0,0) pak reprezentují barvu černou.

 
Barva na Vás září z monitoru, projektoru, tabletů, smartphone atd.
 
sRGB je doporučený barevný prostor pro Internet. Také standard pro systém Windows a přijala ho řada organizací jako například Intel a Corel. Může být používán pro editaci a ukládání všech obrázků určených k publikaci na web, nicméně jeho zásluhou je barevná škála poněkud limitovaná, obrázky určené k profesionálnimu tisku mohou ztratit na kvalitě, může být zaměněn za jiný barevný prostor jako Adobe RGB mající jinou barevnou škálu. Tato škála je výhodná pro sublimační inkousty, proto se používá pro tisk sublimace.
 
Adobe RGB 1998 byl navržen (Adobe Systems, Inc.), aby zahrnul většinu z barev dosažitelných na CMYK tiskárnách, ale pouze pomocí RGB základní barvy v zařízení, jako je displej vašeho počítače. Adobe RGB prostor zahrnuje zhruba 50% viditelných barev určených v barevné paletě. V porovnání s sRGB má Adobe RGB větší rozsah barev a to zejména v oblasti zelené a azurové barvy. Červená a modrá složka odpovídají hodnotám sRGB, ale zelená složka má hodnoty posunuty.
 

Subtraktivní míchání barev (fyzické míchání - tisk)

S každou přidanou barvou se ubírá část původního světla - světlo prochází jednotlivými barevnými vrstvami a je stále více pohlcováno. Výslednou barvu pak tvoří zbylé vlnové délky. Odpovídá míchání pigmentových barev. Základní barvy jsou modrá, červená a žlutá (CMY), smícháním všech těchto barev vznikne černá. Například žluté světlo vznikne kombinací červené a zelené, tedy mu chybí modrá část spektra; žlutý pigment proto právě modrou pohlcuje a při dopadu bílého světla tak odrazí zpět pouze kombinaci červené a zelené složky – tedy žlutou. Subtraktivní způsob míchání barev používají tiskárny. Ve zkratce využívají odraz světla. 
 
Odrazem světla vidíte barvy. Ve tmě barvy nevidíte - neodráží světlo.

 

Proč černá barva v tiskárnách? (CMYK)

Černá, vytvořená smícháním modré, červené a žluté je nedostačující, tudíž čtyřbarevný tisk využívá černého inkoustu k doplnění substraktivního základu. 

 

Běžné důvody používání černého inkoustu:

 • Text je vesměs tisknut černě a obsahuje drobné detaily (např. serifové písmo), proto by reprodukce textu, nebo jemných kontur s využitím tří barev vyžadovala precizní soutisk.
 • Kombinace 100% modrého, červeného a žlutého inkoustu prosakuje papír tak, že schnutí je pomalé a nepraktické.
 • Kombinování 100% modrého, červeného a žlutého inkoustu má často výsledek nečisté hnědé barvy, která se zcela nejeví jako černá. Přimícháním černého inkoustu se absorbuje více světla a černá se jeví jako černější. V sublimaci je toto nežádoucí, jelikož při vypálení černá dostane nádech původní hnědé až červené z důvodu přimíchání inkoustů. Proto je důležité použít nastavení pro tisk černé grafiky.
 • Černý inkoust je méně nákladný než příslušné množství barevných inkoustů
 
barevny-model-jak-to-funguje.png 
 
Tento článek nemá odborný obsah, byl sepsán za použití zdrojů internetového prostředí (Wikipedia) a pojednává o problémech zobrazení barev na monitoru a tisku, se kterými přichází uživatelé sublimace do styku. Týká se to části uživatelů, kteří řeší neuspokojivé výsledky při sublimaci. Je vhodné kontaktovat grafika, či osobu, která pracuje se škálou barev a zjednat si proškolení. Samozřejmě zvažovat i investici do pořízení velmi kvalitního zobrazovacího zařízení, které je přesně kalibrované na to, aby Vám zobrazovalo přesně to, co vidíte.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Komentáře

98 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

 • Rychlé dodání, spolehlivost
Ověřený zákazník, před 3 dny

Výhody e-shopu:

 • Kvalitní folie na potisk triček s podkladní fixační lepící folií
Ověřený zákazník, před 4 dny

Rychle dodanie

Ověřený zákazník, před 4 dny

Výhody e-shopu:

 • Velice příjemná komunikace a individuální přístup.
Ověřený zákazník, 11. 06. 2021

Proč nakupovat u nás

 • Nabízíme vám široký sortiment vyzkoušených produktů
 • Specializujeme se na reklamní agentury
 • Rozumíme problémům v tomto oboru
 • Všechny stroje máme opravdu skladem
 • Při potížích poskytujeme odbornou podporu
 • Postaráme se o servis i náhradní díly
 • Máme spoustu spotřebního materiálu za super ceny
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0