Jak vybrat řezací plotr

Jak vybrat řezací plotr
Michal Soldán - 28. 7. 2014 , sekce: Nákupní rádce

Řezací plotr je zařízení podobné kreslicímu plotru nebo tiskárně. Rozdíl je v tom, že místo inkoustu používá ostrý nůž, který přesně vyřeže objekty z fólie. Řezací plotry jsou nezbytnou výbavou každého, kdo uvažuje o výrobě nápisů. Mohou být užitečné i při výrobě triček a ostatních návrhářských činnostech. Pořízení plotru často bývá významnou investicí. Je tedy více než žádoucí, abyste jeho výběru věnovali plnou pozornost. V opačném případě se vystavujete riziku koupě nevyhovujícího stroje, a tedy i neefektivní práce. V tomto článku vám poradíme, na co si dát pozor při výběru řezacího plotru.

Zamyslete se nad požadovanou velikostí řezacího plotru.

Jedním z nejdůležitějších kritérií výběru je vhodná velikost plotru. Od ní se odvíjí nejen konečná podoba požadovaného výsledku, ale také pořizovací cena. Při rozhodování, jak veliký plotr vlastně potřebujete, musíte brát v úvahu, jakou práci s ním budete převážně vykonávat. Pokud chcete řezat dlouhé bannery, potom vám postačí menší model. Jestli vaše zakázky běžně zahrnují velké nápisy, budete muset investovat do většího řezacího plotru. Berte v potaz, že se plotrové fólie prodávají v rolích širokých od 38,1 cm. Pokud si pořídíte plotr menší než tento rozměr, budete muset nadbytečnou fólii odstřihávat, předtím než ji budete moci používat, což znamená plýtvání materiálem i časem.

Zvažte typy materiálů, které budete na plotru řezat.

Chystáte se řezat pouze samolepicí fólie? Pak si vystačíte s levnějším modelem. Pokud však chcete přesně řezat ostatní materiály jako jsou silné plasty nebo textilie, musíte zvážit pořízení dražšího modelu. Kvalitní řezací plotry vám umožní přesnou kontrolu nad přítlakem a umístěním řezacího nože, který vám zajistí bezchybný a přesný řez do jakéhokoliv materiálu. Stolové plotry jsou zpravidla vhodnější pro řezání silných materiálů a textilií než válcové plotry. Budete-li často řezat odlišné druhy materiálu, ujistěte se, že řezací plotr umožňuje jednoduché nastavení přítlaku nože. Přítlak nože je obecně udáván v gramech a je potřeba jej měnit v závislosti na tloušťce řezaného materiálu.

Ujistěte se, že vámi vybraný plotr má dostačující technickou podporu a dostupnost náhradních dílů.

Pokud budete mít jen jeden plotr, může to negativně ovlivnit vaše podnikání, pokud se stroj porouchá nebo bude potřeba vyměnit součástku. Vyhněte se také nákupu použitých nebo již nevyráběných modelů, jelikož budou náročnější na servis a údržbu. Když budete zjišťovat dostupnost náhradních dílů pro vámi zvolený model, nezapomeňte se dívat také na jejich ceny. Například řezací nože musí být pravidelně vyměňovány. Řezací plotr, ke kterému jsou potřeba drahé náhradní nože, vás v konečném důsledku bude stát mnohem více.

Zvažte náročnost obsluhy jak řezacího plotru, tak jeho softwaru.

Řezací plotry se velmi liší v rozsahu funkcí a náročnosti na obsluhu. Kromě toho řezací plotry musí být používány s řezacím programem, který slouží ke komunikaci mezi plotrem a grafickým programem. Tento software se také může lišit v rozsahu funkcí. Když budete zvažovat náročnost obsluhy řezacího plotru, zamyslete se nad tím, jak zkušený bude člověk, který s plotrem bude zacházet. Pokud budete jediný, kdo bude plotr používat, můžete si dovolit koupit složitější a náročnější model na obsluhu. Pokud však zařízení bude používáno i dalšími lidmi, vyberte takové, které má jednodušší obsluhu. Řezací programy se liší v ceně, rozsahu funkcí, technické podpoře a náročnosti ovládání. 

Možná vás budou zajímat naše návody k obsluze řezacích plotterů.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Komentáře

98 % zákazníků doporučuje náš obchod

Výhody e-shopu:

  • Rychlé dodání, spolehlivost
Ověřený zákazník, před 3 dny

Výhody e-shopu:

  • Kvalitní folie na potisk triček s podkladní fixační lepící folií
Ověřený zákazník, před 4 dny

Rychle dodanie

Ověřený zákazník, před 4 dny

Výhody e-shopu:

  • Velice příjemná komunikace a individuální přístup.
Ověřený zákazník, 11. 06. 2021

Proč nakupovat u nás

  • Nabízíme vám široký sortiment vyzkoušených produktů
  • Specializujeme se na reklamní agentury
  • Rozumíme problémům v tomto oboru
  • Všechny stroje máme opravdu skladem
  • Při potížích poskytujeme odbornou podporu
  • Postaráme se o servis i náhradní díly
  • Máme spoustu spotřebního materiálu za super ceny
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0